poniedziałek, 8 października 2012

DEPRESJA U OSÓB STARSZYCH



U osób powyżej 65 roku życia depresja częściej niż zwykle prowadzi do prób samobójczych. Dotyczy to w szczególności u mężczyzn. Szacuje się, że pomiędzy 80. a 84. rokiem życia ryzyko popełnienia samobójstwa jest dwa razy większe niż u reszty społeczeństwa chorującego na depresje.

Starzenie się społeczeństw oraz wydłużający się czas trwania życia powoduje, że warto zastanowić się nad chorobami, które często towarzyszą jesieni życia. Jedną z nich jest depresja. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroba ta znajduje się na czwartym miejscu wśród przewlekłych i bardzo poważnych zaburzeń nękających dzisiejsze społeczeństwo. Prognozuje się, że w 2020 roku może przesunąć się na drugie miejsce. Zaraz po chorobach serca.


 Problem jest bardzo poważny, gdyż statystyki wyraźnie podają, że aż 50% osób cierpiących na tę chorobę nie podejmuje żadnych prób leczenia. Mimo tego, że właściwie leczona i wcześnie zdiagnozowana może prowadzić do całkowitego wyleczenia. Na czym polega depresja i jakie są jej objawy? Depresja to choroba polegająca na głębokim i przewlekłym smutku, apatii, przygnębieniu oraz żalu jako reakcji na różne niekorzystne zdarzenia losowe. Zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Niestety często jest bagatelizowana i negatywnie odbierana przez otoczenie. A osoba, która na nią cierpi jest uważana za zbyt skoncentrowaną na sobie, egocentryczną oraz słabą psychicznie.

 Warto skupić się na najczęstszych objawach depresji. Oprócz przejmującego smutku występują: - brak energii życiowej: chory staje się apatyczny, stale zmęczony, rozdrażniony, mniej aktywny. Nie jest w stanie wykonywać podstawowych zadań, które dotychczas nie sprawiały mu żadnych problemów, DEPRESJA JAK SIĘ OBJAWIA U OSÓB STARSZYCH - utrata zainteresowań: chory porzuca dawne hobby, pasje. Nie znajduje już przyjemności w dotychczasowych zajęciach i rozrywkach, - problemy ze snem: osoba cierpiąca na depresję ma problemy z zasypianiem, spłyceniem snu oraz wczesnym budzeniem się. To zaś skutkuje złym samopoczuciem, zmęczeniem i rozbiciem w środku dnia. Charakterystyczne jest to, że chory gorzej się czuje rano, a lepiej wieczorem, - lęk i niepokój: irracjonalne poczucie zagrożenia, oczekiwanie na same złe wydarzenia. Często lęk jest długofalowy oraz umiejscowiony w okolicy przedsercowej, - zaniedbywanie własnej higieny i otoczenia, w którym żyje, - brak apetytu i co za tym idzie spadek masy ciała, - brak koncentracji: osoba nie może skupić się na niczym. Ma stale gonitwę myśli. Nie jest w stanie skoncentrować się na pracy, nauce, - poczucie winy oraz poczucie niskiej wartości. Chory bardzo surowo ocenia siebie oraz swoje osiągnięcia.

 Uważa raczej, że nic sobą nie reprezentuje, a złe wydarzenia, jakie spotkają go w życiu, to kwestia kary, - może także pojawić się większe spożycie alkoholu lub innych używek. Przyczyny depresji u osób starszych Zdarzenia, które niosą za sobą stratę, mają tę właściwość, że wzbudzają silne negatywne emocje. Jeżeli dotyczą spraw odnoszących się do codziennego życia, mogą zaowocować zdarzeniami kryzysogennymi. Gdy osoba starsza jest zmuszona do zmiany dotychczasowego trybu życia, nagła sytuacja może narzucać przewartościowanie obecnych priorytetów i celów życiowych. Nierzadko może też wymusić przyjęcie nowej koncepcji czy filozofii życia, a jak powszechnie wiadomo starzy ludzie źle przystosowują się do nowych warunków życiowych. Najczęściej występujące w późnej dorosłości zdarzenia krytyczne to: - utrata bliskich osób, - utrata zdrowia, kondycji i atrakcyjności fizycznej, 1 2 3 następne » ZOBACZ TAKŻE "Można i należy przewidzieć ostatnie chwile życia umierającego" Now

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz